Obecné zásady podávání žádostí o podporu z JJ

Od 1. 3. 2023 jsou již formuláře pro žádosti o dar z JJ pouze elektronické.Text výzvy pro rok 2024 je uveden zde.

Žádosti o o půjčky jsou až do odvolání nadále na klasickém papírovém formuláři. Samozřejmě platí povinnost dary vyúčtovat – formuláře najdete zde.

Rovněž i administrace projektových žádostí Jeronýmovy jednoty byla v roce 2023 převedena pod grantový portál ČCE. Manuál administrace naleznete zde.

Více o podávání projektů do JJ naleznete zde v záznamu online semináře ze dne 6.3.2023 (seminář zmiňuje i projekty DARP a tak je možné vidět rozdíly v programech).

Účel

Jeronýmova jednota je součástí Českobratrské církve evangelické a jejím posláním je finančně podporovat obnovu a výstavbu církevních budov a varhan, a to formou darů nebo půjček. Ve sborech leží starost o budovy a varhany na staršovstvech.

V praxi to znamená, že prostředky „mohou být použity na úhradu přímých nákladů spojených s údržbou a výstavbou objektů a jejich vybavení, případně na úhradu vedlejších nákladů, tj. nákladů na projektovou dokumentaci, na přípravu žádostí o granty a dotace atd.“

Postup pro dobré podání žádosti

1. Přesně pojmenujte problém který chcete řešit.
  2. Specifikujte rozsah prací – to je často práce pro odborníka za přispění majitele objektu. Je důležité, aby po začátku prací nedošlo ke zjištění, že je třeba rapidně zvětšit rozsah prací. Někde stačí jen odborné posouzení stavu, jinde je třeba dělat sondy a zjistit, v jakém stavu stavba je.
  3. Odborník posoudí, je-li potřeba provádět výkresovou dokumentaci, žádat o ohlášení stavby nebo jiná povolení.
  4. Přípravu i žádost proveďte pečlivě. Zvlášť v případě zařazení projektu na kandidáta HDL, kulatý stůl, HEKS, nebo GAW velmi rozhoduje o výsledku kvalita žádosti. Dárce musí být přesvědčen, že tento dar má smysl, je potřeba a podporuje církevní práci. V těchto programech tedy nelze žádat na investice do nevyužitých budov nebo na běžnou údržbu budov.
  5. Sbor neurčuje, z jakých zdrojů JJ chce být uspokojen. O optimálním zdroji rozhodují Seniorátní shromáždění JJ na doporučení Seniorátního představenstva JJ (projekty menšího rozsahu) a Výroční shromáždění JJ na doporučení Ústředního představenstva.
    Projekty mohou být podpořeny buď na úrovni SJJ, nebo na úrovni ÚJJ. Souběh podpory z obou těchto úrovní JJ není možný.
  6. Doložte projektovou dokumentaci (pokud existuje) a fotodokumentaci původního stavu dokumentující řešený problém (cca 2–3 fotky a celkovou fotografii objektu).
  7. Dar nebo půjčku může sbor obdržet až na základě podepsané smlouvy. Smlouva o daru je uzavřena buď na úrovni Seniorátního představenstva JJ (projekty menšího rozsahu), nebo na úrovni Ústředního představenstva JJ (administruje ÚCK ČCE).

Rozpočet je možné získat od projektanta – to je vhodné při komplikované stavbě – nebo přímo od zhotovitele díla. Pokud dělá rozpočet projektant, definuje tím rozsah prací a je to podklad pro jiné zhotovitele, kteří rozpočet ocení. O ceně říká jen informativní částku. Není ale jasné, že za tuto částku práce někdo provede. To se dá zjistit jen z nabídky zhotovitele. Pokud je k dispozici rozpočet od projektanta, je třeba v něm vymazat ceny (takzvaný slepý rozpočet) a nechat jej ocenit od více (alespoň 3) zhotovitelů. Každý zhotovitel by měl (na přání objednatele-sboru) specifikovat a ocenit i práce, které v rozpočtu chybí (kvůli např. opomenutí projektanta).

Jak podat žádost o dar?

Žádost o dar podávejte skrze grantový portál ČCE v období 1. 4. 2024 – 31. 5. 2024. Zde jsou podmínky a text výzvy. Z důvodu rozdílného přístupu některých seniorátů prosíme, abyste se vždy před psaním spojili se zástupcem seniorátního představenstva JJ a o termínu se ujistili, zároveň dostanete další detailní informace. Kontakt na zástupce je uveden dole na této stránce. Manuál k přihlášení a vyplnění žádosti je zde.

1. Vyplněné formuláře jsou po podání automaticky zaslány Seniorátnímu představenstvu JJ, a to s dostatečným předstihem před jednáním Seniorátního shromáždění JJ. Toto shromáždění, které se koná vždy v termínu do 15. června, menší žádosti uspokojí ze svých zdrojů a doporučí maximálně 2 žádosti Ústřednímu shromáždění k projednání.
  2. Garant Seniorátního shromáždění JJ zašle nejpozději do 30. června Výroční zprávu SJJ v elektronické podobě na adresu předsedy ÚPJJ Jaromíra Křivohlavého (58Ey37h6LTxBZfe%78IIO1p), referentky ÚPJJ Renaty Roubalové (~hHlR-enW7c-VU7a~drFO1p) a vedoucího projektového oddělení Petra Mokrejše (8hxBV8i6LTrfT7hc0okmb).
  3. ÚPJJ se bude zabývat pouze včas zaslanými návrhy žádostí k podpoře. Návrhy SPJJ doručené ve Výročních zprávách po 30. 6. nebudou dále administrovány a budou vráceny SPJJ.

Důrazné doporučení: Objem požadovaných prostředků je obvykle mnohem větší, než kolik má JJ k dispozici. Proto většinou nebývá k podpoře zařazen projekt, který žádá o více než 1/3 nákladů. Doporučujeme žádat o:

• 1/3 z vlastních zdrojů,
  • 1/3 nákladů z necírkevních zdrojů (dotace, granty…),
  • 1/3 ze zdrojů JJ.

Do termínu stanoveného smlouvou o daru je sbor povinen předložit kanceláři JJ při ÚCK vyúčtování daru, závěrečnou zprávu o jeho použití a fotodokumentaci. Vše se vyúčtuje skrze grantový portál ČCE

Jak podat žádost o půjčku z prostředků JJ?

Žádost o půjčku podávejte na formuláři „Žádost o dar/půjčku“, kterou vyřizuje Ústřední představenstvo čtvrtletně (žádosti o půjčku z JJ se podávají v termínech do 30. 3., 30. 6., 30. 9. a 31. 12.).

Je možné žádat o běžnou půjčku se splatností max. 5 let, popř. o překlenovací půjčku na dar, nebo půjčku na předfinancování grantu se splatností po obdržení grantu. Vyplněnou žádost o půjčku zašle sbor seniorátnímu výboru JJ a pak kanceláři JJ při ÚCK. Žádost musí být kompletně vyplněná a potvrzená, jinak nebude vyřízena.

Postup rozhodování o darech

Pro rozhodování je určující Statut JJ a Pracovní řád JJ. Ty také obsahují detaily pro podávání žádostí.

Kontakt na seniorátní představenstva JJ

Seniorát